O Bavorsku

Erdinger Weißbier

Mníchov je tretím najväčším mestom v Nemecku. Je hlavným mestom Bavorska (jedného z federálnych štátov Nemecka). Nachádza sa na juhu krajiny na rieke Isar, severne od Bavorských Álp, v nadmorskej výške 520 metrov nad morom. Mesto má rozlohu 310,43 štvorcových kilometrov.

Súčasný Mníchov bol založený v roku 1158 Welfom Henrym, vojvodom Saska a Bavorska, vedľa sídla benediktínskych mníchov prezývaných Muninchen. Štatút mesta mu bol pridelený až v roku 1175, teda až skoro o dve desaťročia neskôr. Od roku 1506 (od zjednotenia Bavorska) sa Mníchov stal jeho hlavným mestom a v 1806 sa stal aj hlavným mestom Nového Bavorského Kráľovstva. Po prvej svetovej vojne bolo mesto v centre politických nepokojov. Po prevzatí moci Nacistami v roku 1933 sa stalo ich baštou. Počas druhej svetovej vojny bol Mníchov značne zničený počas bombardovania spojeneckými vojskami. Po americkej okupácii v 1945 bolo mesto kompletne zrekonštruované. V 1972 v v Mníchove konali neslávne známe letné Olympijské hry, počas ktorých boli izraelskí športovci zavraždení palestínskymi teroristami (udalosť je známa ako Mníchovský masaker).

V meste žije viac ako 1 300 000 obyvateľov. Hustota zaľudnenia je 4205 obyvateľov na kilometer štvorcový. Mníchov sa delí na 25 obvodov (Bezirke v nemčine). Ako hlavné mesto Bavorska je dôležitým politickým centrom a sídlom Bavorského krajinského parlamentu, Štátneho kancelára a tiež všetkých štátnych úradov. Okrem iného sa tu nachádzajú aj viaceré národné a medzinárodné úrady, napríklad Najvyšší nemecký daňový súd a Európsky Patentový úrad.

Mesto vo veľkom navštevujú turisti. K najvyhľadávanejším pamiatkam patrí centrum mesta – námestie Marienplatz, s Mariánskym stĺpom v strede a Starou ako aj Novou radnicou. Nová radnica je známa najmä svojou zvonkohrou (Glockenspiel) s figúrkami takmer v životnej veľkosti, predvádzajúcimi scény zo stredovekého turnaja a slávny tanec "Schäfflertanz". Ďalej je to Kostol sv. Petra (Peterskirche) a Kostol Panny Márie (Frauenkirche), či Národné divadlo. Nachádza sa tu aj veľa múzeí a umeleckých galérii (napr. Nemecké múzeum, či Bavorské národné múzeum). Mníchov je známi aj dvoma svetoznámymi športovými komplexmi – Olympijský park a futbalový štadión Allianz aréna. 

Qualität

Die Qualität aller Produkte von Erdinger Weißbräu ist gekennzeichnet durch den hohen Qualitätsanspruch, den der Inhaber, Werner Brombach, und alle Mitarbeiter von Erdinger Weißbräu verkörpern.

Die Geschichte des Weißbiers

Den ersten wissenschaftlichen Nachweis über die Existenz der Braukunst lieferte ein bemaltes Tongefäß aus dem 4. Jahrtausend vor Christus, das zwei Frauen beim Genuß von Bier darstellt. Da damals lediglich die obergärige Brauweise bekannt war und weizenähnliche Getreidearten weit verbreitet waren, kann man daraus folgern, daß das erste Bier, welches gebraut wurde, ein zumindest dem Weißbier ähnliches Getränk war.